SOUVENIR DE POSEN

 
 

Przed Państwem najnowszy album zespołu zatytułowany "Souvenir de Posen," będący owocem współpracy z wytwórnią Prelude Classics.

Płyta powstała z myślą o dwóch polskich kompozytorach przełomu XIX i XX wieku. Zarejestrowaliśmy na niej „Wariacje i Fugę” Ignacego Jana Paderewskiego (światowa premiera fonograficzna) oraz rzadko wykonywany Kwartet smyczkowy a-moll Józefa Wieniawskiego, brata słynnego wirtuoza skrzypiec.

Pretekstem do realizacji tego przedsięwzięcia jest przypadająca w 2024 roku setna rocznica przyznania Paderewskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

Wyjątkowym elementem nagrania, który spaja całość, jest wykorzystanie skrzypiec Ch. F. Ganda z 1846 roku – jednego z instrumentów Henryka Wieniawskiego. Dzięki uprzejmości Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, będącego partnerem projektu, to historyczne, lutnicze arcydzieło, wnosi do projektu unikalne brzmienie z epoki, nadając mu szczególną głębię.

Płyta dostępna jest w większości serwisów streamingowych oraz w jakości Super Audio CD na: https://preludeclassics.com/store


 
 
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

PREMIERA NOWEGO ALBUMU “POLSKI PARYŻ”

Stefan Kisielewski (1911–1991), Konstanty Régamey (1907–1982) i Roman Palester (1907–1989) należeli do jednego pokolenia twórców. Poza muzyką wszyscy trzej znakomicie władali piórem i wszyscy kochali Paryż, gdzie spędzili sporo czasu przed wojną, pogłębiając swą edukację. Są jednymi z najważniejszych polskich paryskich emigrantów muzycznych XX wieku. Swoją postawą wyrażali głębokie umiłowanie wolności. Dla każdego z nich idea wolności, równości i braterstwa oznaczała jednocześnie głęboką niezgodę na sowiecką niewolę Polski po 1945 roku. Ich wolny, niezależny głos słychać także w muzyce.

Trzy kwartety smyczkowe, zarejestrowane przez Meccore String Quartet – jeden z najciekawszych i najlepszych kwartetów swojego pokolenia, łączy rys neoklasyczny. W każdym z kwartetów jednak ten rys zyskuje inne, indywidualne oblicze. Lekkość inwencji melodycznej, niebanalna harmonika, potoczysta narracja oraz przejrzysta faktura i klarowna budowa formalna to cechy najlepiej oddające charakter młodzieńczego Kwartetu smyczkowego Kisielewskiego. Jednoczęściowy II Kwartet smyczkowy Palestra, odznaczający się gęstą, polifoniczną fakturą, giętkimi liniami melodycznymi o nostalgicznym wyrazie oraz emocjonalną intensywnością, jest jednym z najwybitniejszych utworów tego gatunku w muzyce polskiej XX wieku. Quatuor à cordes Régameya to z kolei muzyka na wskroś nowoczesna, pełna powagi, obiektywna w wyrazie i niezwykle skupiona.

Interpretacje kwartetów Kisielewskiego, Palestra i Régameya przez Meccore String Quartet wielokrotnie były nagradzane (m.in. nominacją do Koryfeusza Muzyki Polskiej). Album Paris Polonais (nagrany przez Katarzynę Rakowiecką-Rojszę) jest zatem gwarantem świetnej muzyki w doskonałym wykonaniu.

MSQ w Madrycie

W listopadzie Meccore String Quartet wystąpi dwukrotnie w stolicy Hiszpanii. Koncerty organizowane przez Teatro Real odbędą się w pięknych wnętrzach Museo del Prado oraz Królewskiej Opery Narodowej. W programie dwóch recitali kameralnych wybrzmią dzieła czołowych polskich kompozytorów - Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. To święto muzyki polskiej w stolicy Hiszpanii zbiega się z obchodami 90. rocznicy urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego i zaplanowane zostało, jako wydarzenie towarzyszące premierze koncertowej wersji Halki Stanisława Moniuszki prezentowanej w madryckiej Operze Narodowej.

22.11. Madyt - Museo del Prado

 

KULTURA POLSKA NA ŚWIECIE

23.11. Madryt - Teatro Real

PREMIERA NOWEGO ALBUMU

Najnowsze wydawnictwo Meccore String Quartet poświęcone jest twórczości kameralnej wielkiego, polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego w 2020 roku.
To zapis jego najwybitniejszych dzieł przeznaczonych na kwartet, trio i smyczkowy ensemble z towarzyszeniem klarnetu, którego partię realizuje Jan Jakub Bokun.

Od młodzieńczego buntu i eksperymentów sonorystycznych, muzyka prowadzi nas do neoromantyzmu, nasyconego skrajnymi emocjami. Pomiędzy tymi dwoma biegunami rozpościera się wysublimowany świat dźwiękowy zarejestrowanych dzieł, które według krytyków i muzykologów, stanowią kamień milowy w rozwoju współczesnej kameralistyki. Maestro Penderecki w symboliczny sposób staje u boku największych twórców tego gatunku, takich jak Haydn, Beethoven czy Bartók.

Meccore String Quartet miał zaszczyt wielokrotnie współpracować z Krzysztofem Pendereckim przy okazji wykonywania jego utworów. Na szczególną uwagę zasługuje czas przygotowań do austriackiej premiery Kwartetu nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”.
Obcowanie z geniuszem kompozytora, jego cenne uwagi, wyczucie i dbałość o zachowanie najwyższych standardów w podejściu do muzyki, na zawsze odcisnęło piętno na zespole.

Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, w której zrealizowano nagranie Meccore String Quartet. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, opus magnum Mistrza, stało się integralną częścią projektu, dopełniającą ideowo najnowsze wydawnictwo polskiego zespołu, będące hołdem złożonym wybitnemu artyście.

Płyta z kompletem dzieł kameralnych Krzysztofa Pendereckiego ukazuje się w 90. rocznicę urodzin kompozytora, pod szyldem austriackiej wytwórni Capriccio.

Recenzja koncertu on-line w najnowszym Ruchu Muzycznym

Popis kwartetowej wirtuozerii i współpracy stanowił II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego z 1927 roku, uznawany za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji w dorobku twórczym artysty. Muzycy MSQ znakomicie poradzili sobie z tymi trudnościami. Kwartet w ich interpretacji mienił się feerią barw – od wyrafinowanej liryki, przez sugestywną ekspresję, po witalistyczną żywiołowość, ciekawie przy tym eksponującą elementy folkloru góralskiego. Niesłuszne były więc obawy kompozytora, który pisał do Zofii Kochańskiej, że „kwartet ten jakoś przestał mi się podobać i mam poważne wątpliwości co do jego wartości”. Interpretacja MSQ rozwiałaby wątpliwości nawet samego Szymanowskiego…
— Ewa Chamczyk, Ruch Muzyczny

Zobacz nadchodzące KONCERTY ON-LINE

Już niebawem w sieci ukażą się dwie realizacje przygotowane specjalnie dla fanów muzyki klasycznej z USA, które w odpowiedzi na pandemiczne restrykcje, nagrane zostały w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, jako cześć trasy koncertowej zaplanowanej na przełom lutego i marca 2021 r.